„Martorii lui Iehova” nu este o sectă creştină, ci o organizaţie care, pe lângă elementele Vechiului Testament, propagă şi o anumită doctrină politică.
În literatura iehovistă sunt expuse „proorociile” despre distrugerea tuturor statelor şi despre instituirea cât mai curândă pe pământ a domniei şi a Împărăţiei lui Dumnezeu Iehova, unde vor fi numai iehoviştii – toţi ceilalţi vor muri.
Iehoviştii leagă triumful lor de Armaghedon – „ultima luptă cu Satan”, când, potrivit concepţiilor lor, „armatele din întreaga lume, cuprinse de un haos nebun şi de frică, în ceaţa neînţelegerii se vor năpusti una asupra alteia şi se va începe autodistrugerea reciprocă… Odată cu încheierea luptei Armaghedonului, deja niciodată nu va mai fi un alt război, pe pământ va împărăţi pacea veşnică”.
După moartea lui Russel „Turnul de veghe” a publicat tot noi şi noi „proorocii”, stabilind datele Armaghedonului, începutul „împărăţiei de 1000 de ani”, precum şi alte evenimente mistice – ba în 1918, ba în 1920. „Descoperirile” precedente în mod delicat au fost anulate: „Fără îndoială satana a crezut, că împărăţia de 1000 de ani trebuia să fie instituită în 1915… Însă sunt dovezi, că instituirea Împărăţiei în Palestina, probabil, va avea loc în 1925, 10 ani mai târziu, ceea ce noi am şi calculat odată”.
În 1940 unul din conducătorii „Organizaţiei” a declarat: „Eu am afirmat, că naţiştii şi fasciştii intenţionează să distrugă Imperiul Britanic, şi aceasta se va întâmpla” (spre nedumerirea credincioşilor, al II Război Mondial a demonstrat contrariul).
Anul 1975. Proorocia despre această dată a provocat un aflux puternic de membri în organizaţie.„Potrivit cronologiei demne de încredere – 6000 de ani, numărând de la crearea omului, se vor încheia în 1975 şi a 7-ea perioadă – de 1000 de ani în istoria omenirii – va începe cu anul 1975”. (Amintim, că pe temeiul unei asemenea „cronologii biblice demne de încredere”, Russel vorbea despre sfârşitul celor 6000 de ani în 1872). În 1969 „Turnul de veghe” a chemat tineretul de a refuza studiile superioare: „Să nu le permiteţi să vă spele creierele cu propaganda satanică despre dorinţa de a obţine ceva în această lume. Acestei lumi i-a rămas foarte puţin timp!”. Mai mult decât atât, cu un an înainte de „sfârşitul” preconizat, „Societatea” îndemna ca oamenii să-şi vândă casele, pentru ca „lunile rămase” să fie închinate răspândirii „Turnului de veghe”.
În anii 1980 „Turnul de veghe” indica noua dată a sfârşitului lumii – anul 1999. În prezent „Societatea Turnului de veghe” în genere nu e încrezută în vreo oarecare dată, pentru că în conformitate cu „cronologia demnă de încredere” nu s-a împlinit nici o „proorocie” din cele enumerate mai sus.
Russel punea mai presus tratatele sale decât Biblia. El scria: „Cele şase volume (ale „Studiului Sfintei Scripturi”)… nu sunt comentarii, ci practic însăşi Biblia… Oamenii nu sunt capabili să înţeleagă intenţiile lui Dumnezeu fără cartea mea… Dacă (omul) va înlătura cartea mea şi va încerca să citească numai Biblia, experienţa demonstrează, că peste doi ani el se va pomeni într-un întuneric total. Pe de altă parte, dacă el va citi numai („Studiile”) cu notele şi explicaţiile lor, atunci, chiar dacă nu va deschide Biblia, peste doi ani va fi în lumină…”. Russel se numea pe sine „purtătorul de cuvânt al lui Dumnezeu”, prin care se vesteşte oamenilor voia lui Dumnezeu.
Necătând la falsitatea prezicerilor anterioare, apropierea sfârşitului lumii rămâne una din principalele învăţături ale iehoviştilor, deşi data Armaghedonului nu se mai indică. Martorii lui Iehova se pregătesc de Armaghedon: potrivit învăţăturii lor, aceasta va fi lupta, în urma căreia va pieri întreaga lume şi vor rămâne numai ei, iehoviştii. În această „luptă a marei zile a lui Dumnezeu Atotţiitorul”, care este înfăţişată în stilul unui război atomic mondial, va pieri împărăţia lui Satan şi până la 2.000.000. de păcătoşi, cu excepţia, desigur, a iehoviştilor credincioşi.
După aceasta Iehova va institui împărăţia de 1000 de ani, când lumea va fi condusă de Hristos şi pe pământ va fi aşa o pace şi bunăstare, care întrec orice imaginaţii omeneşti. Însă, pentru a căpăta această bunăstare „oamenii trebuie să intre în componenţa organizaţiei lui Dumnezeu, care în Biblie este expusă simbolic prin cuvintele „Ierusalim”, adică trebuie să devină membrii sectei.
Aşteptând Armaghedonul – lupta hotărâtoare dintre puterile binelui şi răului, – „Martorii lui Iehova” nădăjduiesc că vor trece prin focul războiului mondial şi vor intra în „fericitul mileniu”, predestinat numai celor ce au crezut în doctrina organizaţiei lor. În raiul din cer nu vor intra toţi iehoviştii, ci numai 144.000., care împreună cu Hristos şi cu judecătorii din Vechiul Testament vor conduce cu masele, rămase pe pământ după Armaghedon, care trebuie să se bucure de viaţa veşnică de pe pământ. Viaţa de paradis de pe pământ este descrisă în duhul utopiei comuniste: „Nu vor fi atunci nici bogaţi, nici săraci, toţi vor trăi la fel… Ţăranii şi muncitorii vor avea încrederea, că vor avea hrană întotdeauna din belşug”.
Deci, doctrina politică a „martorilor” este întemeiată pe demagogia marxistă. Iresponsabil şi neîntemeiat ei prezic egalizarea (în drepturi) bogaţilor şi săracilor, locuri de muncă pentru toţi, lichidarea exploatării, hrană din abundenţă, încetarea războaielor… Ei tind spre deţinerea puterii. Ideia lor despre „Noul Sion” pe pământ este apropiată de planul masonilor despre domnia lor mondială.
„Martorii lui Iehova” resping orice stăpânire pământească şi tot ce este legat de ea: serviciul militar, jurământul pentru funcţiile de stat, sărbătorile de stat, drapelul, votul şi alegerile în funcţiile de stat. Iehoviştii menţionează că resping formele ascunse de idolatrie – cinstirea drapelelor şi interpretarea imnurilor, în care este slăvit un oarecare popor. Toţi membrii sectei se consideră cetăţeni ai statului teocratic „Societatea Turnului de Veghe” cu capitala în Brooklin.
În Sfânta Scriptură nu numai o dată se aminteşte despre necesitatea de a îndeplini cerinţele şi obligaţiile civice-cetăţeneşti – de exemplu:
„Şi cine nu va împlini legea Dumnezeului tău şi legea regelui, asupra aceluia să se facă îndată judecată şi să se osândească sau la moarte, sau la izgonire, sau la amendă, sau la închidere în temniţă” (I Ezdra, 7, 26).
„Fiul meu, teme-te de Domnul şi de rege şi cu cei ce se răzvrătesc nu lega prietenie” (Pilde, 24, 21).
„Chiar în gândul tău nu blestema pe rege şi în cămara unde dormi nu defăima pe cel puternic; căci păsările cerului pot să ducă un cuvânt şi neamul celor înaripate să dea vorba ta pe faţă” (Ecclesiast., 10, 20).
„Căutaţi binele ţării în care v-am dus robi şi rugaţi-vă Domnului pentru ea, că de propăşirea ei atârnă şi fericirea voastră!” (Ieremia, 29, 7).
Matei, 17, 24-27 – Mântuitorul plăteşte pentru Sine şi pentru apostolul Petru darea (pentru Templu).
„…Daţi deci Cezarului cele ce sunt ale Cezarului şi lui Dumnezeu cele ce sunt ale lui Dumnezeu” (Matei, 22, 21).
„…Iar Pavel a zis: Fraţilor, nu ştiam că este arhiereu; căci este scris: „Pe mai-marele poporului tău să nu-l vorbeşti de rău” (Fapte, 23, 5).
Romani, 13, 1-7 – despre faptul că trebuie să ne supunem stăpânirilor.
„Supuneţi-vă, pentru Domnul, oricărei orânduiri omeneşti, fie împăratului, ca înalt stăpânitor, fie dregătorilor, ca unora ce sunt trimişi de el, spre pedepsirea făcătorilor de rele şi spre lauda făcătorilor de bine; Căci aşa este voia lui Dumnezeu, ca voi, prin faptele voastre cele bune, să închideţi gura oamenilor fără minte şi fără cunoştinţă. Trăiţi ca oameni liberi, dar nu ca şi cum aţi avea libertatea drept acoperământ al răutăţii, ci ca robi ai lui Dumnezeu. Daţi tuturor cinste, iubiţi frăţia, temeţi-vă de Dumnezeu, cinstiţi pe împărat” (I Petru, 2, 13-17).
Doctrina „martorilor lui Iehova” reprezintă o planificare conştientă de distrugerii a culturii creştine. Biserica lui Hristos o numesc „organizaţia lui Satan”, iar pe sine se consideră martori ai mâniei şi ai răzbunării lui Dumnezeu asupra Bisericii lui Hristos. Ei anunţă pieirea grabnică a Bisericii lui Hristos şi a popoarelor creştine. Învăţătura „martorilor lui Iehova” – reprezintă un amestec de elemente politice şi religioase, de idei eretice, iudaice şi creştine.
Va urma: Mărturiile biblice care sunt temeiul adevărurilor de credinţă respinse de „Martorii lui Iehova”.
Protodiacon Ioan MUNTEANU
Sursa: http://csf.md/










AMIN !
Cu ajutorul Domnului nostru Iisus Hristos şi al Maicii Sale
S-a mai definitivat încă un studiu biblic ortodox:
De ce creştinii ţin Duminica. Despre ziua de odihnă
http://binevestitorul.wordpress.com/2013/08/26/articol-in-lucru-de-ce-crestinii-tin-duminica/
Orice sugestii la obiect sunt binevenite.
Da oare ce s-o fi intamplat cu d-l Marcu? S-o fi trezit la realitate, saracul…
L-o fi mobilizat turnobabelii la construcţia Metsarimului… iehovist.
L-or certat sefii ca face secta de ras
Dragă “edith”, mi-am amintit de invocaţia ce ai făcut-o cu cîteva luni în urmă despre faptul acesta uluitor: “Iudeii i-au răspuns(lui Pilat): Noi avem lege şi după legea NOASTRĂ(!) el trebuie să moară, că s-a făcut pe sine Fiu a lui Dumnezeu. Deci cînd a auzit Pilat acest cuvînt, MAI MULT S-A TEMUT(!). …şi I-a zis lui Iisus: De unde eşti Tu ? …Pentru aceasta, căuta Pilat să-l elibereze /Ioan, 19…/. Şi cît de aprig, acest jidov-iehovist, invocat…, precum şi cei de pe timpul Evanghelic se luptă dement împotriva dumnezeirii adevărate a Mântuitorului, exact ca şi în versetul citat: “…şi după legea noastră El trebuie să Moară, că S-a făcut pe sine Fiu a lui Dumnezeu”…
… ce “lege” jidovească infernală şi ucigaşă, …doar pentru că S-a făcut/era Fiu a lui Dumnezeu ! … Piatra fiind pecetluită de jidovi(!). Uite cum satan, cu acelaşi NU, edenic, insistă să răstoarne şi să “ucidă” Adevărul, prin diverse şi îngrozitoare uneltiri.
Evident că absolut toţi acei de atunci( excepţie fac iehoviştii jidoviţi demenţi de azi, de sorgintea lui Arie-dementul) înţelegeau că a fi “Fiu a lui Dumnezeu” înseamnă ” a fi DIN Dumnezeu şi nu “de la Dumnezeu”, a fi Dumnezeu(deoarece Fiul adevărat poartă şi reprezintă cu sine NATURA TATĂLUI) şi nu, “a fi CREATURA LUI Dumnezeu”(precum clevetesc iehoviiştii, jidoviţi şi nebuni). Ei, oare Hristos-Mîntuitorul, care cunoştea gîndurile, nu le-ar fi spus clar despre provenienţa Sa adevărată, dacă ar fi fosr “creatură” şi “nu” DUMNEZEU ADEVĂRAT DIN DUMNEZEU ADEVĂRAT, NĂSCUT, NU FĂCUT, ca să nu moară aceşti oameni în “minciună” !? Evident că le-ar fi spus, inclusiv jidovilor care cereau moartea Lui mai ales pentru faptul că a mărturisit despre Sine că este Fiul lui Dumnezeu. Ce nebunie demonică e să insişti dement că Hristos ar fi “creatură” şi nu,- Fiu adevărat a lui Dumnezeu, precum au auzit şi înţeles de la Hristos şi jidovii ucigaşi, inclusiv prin parabolele despre FIUL-MOŞTENITOR DE ÎMPĂRAT, sau despre NUNTA FIULUI DE ÎMPĂRAT etc.
!!!
Exact ce spuneam si la Ioan 5:18
Deci pentru aceasta căutau mai mult iudeii să-L omoare, nu numai pentru că dezlega sâmbăta, ci şi pentru că zicea că Dumnezeu este Tatăl Său, făcându-Se pe Sine deopotrivă cu Dumnezeu.
E limpede ca lumina zilei si tre’ sa fii orb sau retardat sau iehovist sa nu intelegi. Sunt chiar cuvintele Sf. Ioan. Au ajuns sa-l contrazica pe Evanghelist. Mai are rost sa intram in detalii?
Draga Edith….da,m-am trezit la realitate,insa nu de acum,ci de ceva timp.Acum,in ultimul timp adica, am fost plecat in vacanta si apoi tot prin alte tari in scop de afaceri.Ioan si ceilalti evanghelisti,ca si TOTI SCRIITORII BIBLIEI nu expun pareri personale in ceea ce scriu ci,ori relateaza ceva,ori consemneaza o profetie.Aici,in textul invocat de voi Ioan NU ISI DA CU PAEREA,ci doar CONSEMNEAZA opinia evreilor traitori in acel timp.QED !
Edith:tu persisti in a-L contrazice,in schimb,pe Mantuitor,care a spus in mod repetat:TATAL ESTE MAI MARE CA MINE !
D-le Cadar si d-le Munteanu:sa va fie rusine pt.minciunile postate despre noi !
Stavros:ca Isus ESTE CREAT scrie in Biblie si v-am citat in mod repetat textul…..
Stavros, se pare ca ai avut dreptate. Nu s-a trezit la realitate, l-au mobilizat
Edith:persifland,implinesti Scriptura,care arata ca adevaratii crestinii vor fi urati de toate natiunile ! Daca poti,da replica,daca nu,doar te faci de ras !
Hei, jidov antihrist iar începi banalităţile tale iehoviste: -care fiu normal ar zice că e “mai mare… decît tatăl său”, tu realizezi ce “contrargument” nul pui aci!? Evident că în toate cazurile tatăl e mai mare decît fiul deoarece tatăl e izvorul apariţiei fiului şi nu invers. Ai postat un “argument” de 000000000. 2. La timpul cuvenit ţi-am spus jidove antihrist că la români,inclusiv cei de azi pe care îi minţi inclusiv cu busnessul… tău evreiesc, pînă în prezent circulă expresia tare,- “a face copii”, în sensul NAŞTERII şi NU în sensul creării de o altă natură. Cînd îţi spune un român că a făcut copii, înţelegi că i-a născut, de crezi altfel apari dus cu pluta. Bagă în cap ce am spus mai sus: dacă Hristos ar fi văzut că contemporanii lui pămînteşti nu înţeleg corect provinienţa Lui, El le-ar fi explicat fără întîrziere. Lipsa în Scriptura Noutestamentară a unei astfel de “explicaţii” învederează faptul că contemporanii au înţeles corect provinienţa lui Hristos, DIN Tatăl, inclusiv prin parabolele Moştenitorului şi a nuntei Fiului de Împărat. Ce mai ai de scurmat jidove antihrist !? Omul nu a fost creat “mamifer”, ci,- “să facem om după chipul şi asemănarea noastră” ,spune Dumnezeu. Vreau să cred că nu te-a furat vre-o ideie drăcească că astfel ar fi şi Dumnezeu “mamifer”. Şi le-a spus primilor oameni “creşteţi şi vă îmulţiţi…” înainte de căderea acestora din Eden, nu-i aşa ,jidove antihrist ?
provenienţa,în loc de “provinienţa”
Auzi jidove, nu te da de vulpoiul prigonit, tu apari ca duşman a lui Hristos, iar despre aceştea Mîntuitorul se ruga,- “Iartă-le Părinte că nu ştiu ce fac”, caprele afurisite… Tu nu meriţi să fii urît, tu meriţi să fii bocit.
+++
!
+1
!+!
E ceva defect la desciderea comentariilor pentru articolul acesta. Nu se deschid toate coment. şi numărul afişat este incorect. Ori băieţii de la admin nu au controlul corespunzător.
!?
121
111
3