„Martorii lui Iehova” nu este o sectă creştină, ci o organizaţie care, pe lângă elementele Vechiului Testament, propagă şi o anumită doctrină politică.
În literatura iehovistă sunt expuse „proorociile” despre distrugerea tuturor statelor şi despre instituirea cât mai curândă pe pământ a domniei şi a Împărăţiei lui Dumnezeu Iehova, unde vor fi numai iehoviştii – toţi ceilalţi vor muri.
Iehoviştii leagă triumful lor de Armaghedon – „ultima luptă cu Satan”, când, potrivit concepţiilor lor, „armatele din întreaga lume, cuprinse de un haos nebun şi de frică, în ceaţa neînţelegerii se vor năpusti una asupra alteia şi se va începe autodistrugerea reciprocă… Odată cu încheierea luptei Armaghedonului, deja niciodată nu va mai fi un alt război, pe pământ va împărăţi pacea veşnică”. Citeşte mai departe;









