Un cunoscut baptist s-a reconvertit la credința ortodoxă

vasile-tomoiaga-19iunie2013Vasile Tomoiagă s-a reconvertit la credința ortodoxă. Vasile Tomoiagă a fost administratorul blogului Clujulevanghelic.ro

Aceste schimbări în exprimarea scrisă reprezintă efectele reconsiderării din temelii a edificului teologic evanghelic/neoprotestant pe care mi l-am asumat la vârsta de 20 de ani prin ieșirea din Biserca Ortodoxă și intrarea în cultul baptist.

Acumulările de incertitudini și tensiuni teologice din anii care au urmat au făcut masă critică odată cu lecturarea mai sensibilă a unui verset din întâia epistolă a Sfântului Apostol Pavel către Corinteni. Intrând în congruență cu învățătura Bisericii Una, Sfântă, Sobornicească și Apostolică asupra acestei chestiuni particulare fundamentale, am ajuns ca într-un final să renunț la orice pretenție de hermeneutică autonomă a Sfintelor Scripturi. Renunțarea la autonomie hermeneutică și acceptarea fără rezerve a autorității legitime a Bisericii, deasupra oricărui individ, de a interpreta Scriptura m-a lăsat fără rațiunea de a fi protestant.

În acest moment sunt creștin ortodox, reprimit după rânduiala canonică.

Citeste mai mult pe http://decluj.wordpress.com/2013/10/30/domnilor-eu-m-am-retras/

 

4 Comentarii

You can Scrie un comentariu, or trackback from your own site.

  1. Ioan Cadar says:

    “Este un Domn, o credinţă, un botez” (Efeseni 4:5).
    * Domnul Iisus Hristos şi Apostolii ne-au lăsat o singură credinţă mântuitoare, nu mai multe; aceasta este “credinţa dată sfinţilor, odată pentru totdeauna.” (Iuda 1:3).
    Deci, nu avem nevoie de inovaţiile Reformei.

  2. marcu says:

    Reforma nu a inovar credinta ci i-a corectat caderile in apostazie prezise de altfel de Christos si de apostoli !! Inovatii ati adus voi cu idolii,cultul crucii,clerul,botezul bebelusilor,slujirea pt plata,bautul de apa chioara,pupatul oaselor de morti etc etc !!!

  3. Stavros says:

    Bre jidane iehofrenic, apa nici într-o formă nu poate fi chioară, chioar sau chiar orb se pare, sau chiar eşti tu. Reforma nu a avut harul şi nici puterea să “corecteze” CREDINŢA, “reforma” e pur şi simplu altă extremă de deviere, începută de catolicism,reacţie adversă…, cu alte cuvinte, îsăşi catolicismul papal prin despotismul şi “bulele papale” pseudodogmatice, mincinoase a dat naştere fenomenului protestant, aceştea la rîndul lor au dat naştere noii reptile extremiste şi mincinoase, de care se uimesc ei înşişi ,- neoprotestantismul, ortacul cărui eşti şi tu, iehovistule; iată despre astfel de “PROFEŢI” MINCINOŞI a avertizat Hristos şi Apostolii, iar tu habar nu ai ci behăi şi pe aci slogane jidoiehoviste.

  4. Andrei says:

    Nu mai trece nimeni pe aici..? Vroiam sa vorbesc cu Marcu o leaca ;))

Scrie un comentariu

Moldova Creştină 2009-2011