Nicolae Timofti, binecuvântat de Mitropolitul Vladimir: „Alegerea președintelui a fost o minune“

Noul președinte al Republicii Moldova a fost binecuvântat astăzi de Mitropolitul Vladimir, care a oficiat astăzi Sf. Liturghie la Catedrala Nașterea Domnului din Capitală.

Potrivit postului Publika TV, ÎPS Vladimir le-a spus enoriaşilor că pe 16 martie, când Nicolae Timofti a fost ales preşedinte, s-a produs o minune. Mitropolitul i-a dorit să facă lucruri frumoase pentru țară şi i-a dăruit o icoană. Bunul Dumnezeu să vă binecuvânteze, să fie într-un ceas bun”, i-a mai urat ÎPS Vladimir.

“Eu, ca un creştin născut pe acest pământ, voi face totul ca poporul nostru să se simtă cât mai bine. Cu bunăstare, sănătate şi cu credinţă în Dumnezeu noi o să reuşim. Vă mulţumesc!”, a spus preşedintele ţării, Nicolae Timofti.

Mitropolitul a salutat şi prezenţa fostului preşedinte interimar, Marian Lupu.

“În Catedrala noastră se află domnul preşedinte al Parlamentulu,i care până în prezent a exercitat funcţia de preşedinte interimar al RM şi a venit împreună cu dumneavoastră aici în faţa altarului, în faţa Domnului să transmită cârma ţării”, a menţionat Mitropolitul.

“Am venit să mă rog pentru binele poporului nostru”, a declarat Nicolae Timofti.

“A fost o slujbă dedicată procedurii de intrare în funcţie a preşedintelui. A fost binecuvântat preşedintele ţării şi într-o asemenea clipă, care îmi pare una importantă din toate punctele de vedere, am ţinut să fim alături să-l încurajăm şi să-l susţinem”, a explicat preşedintele parlamentului, Marian Lupu.

Nicolae Timofti a fost ales şef de stat pe 16 martie, iar învestirea oficială în funcţie a avut loc pe 23 martie.

Sursa video : www.publika.md

 

Scrie un comentariu

Moldova Creştină 2009-2011