Pagini
- Despre Moldova Creştină
- Biblioteca, Download Gratuit
- Acatiste şi paraclise
- Calendar Creştin Ortodox
- Dicţionar Creştin Ortodox
- Filme Creştine online
- Radio Creştine online
- Ortodox TV Online
- Cântări duhovnicești
- Icoane ortodoxe
- Resurse creştine
- Forum Creştin
- Îndreptar de spovedanie
- Reţete de post
- Trimiteţi o ştire
-
Comentarii recente
- Ioan Cadar on Atitudinea Bisericii privitor la ocultism
- marcu on Preoția în Ortodoxie și preoția la eretici
- Ioan Cadar on Preoția în Ortodoxie și preoția la eretici
- marcu on Preoția în Ortodoxie și preoția la eretici
- Stavros on Preoția în Ortodoxie și preoția la eretici
- Stavros on Preoția în Ortodoxie și preoția la eretici
- marcu on Preoția în Ortodoxie și preoția la eretici
- Stavros on Preoția în Ortodoxie și preoția la eretici
-
Articole recente
- Atitudinea Bisericii privitor la ocultism
- Copiii pradă învătăturilor sectare
- Un calugar budist l-a vazut pe Buddha in iad si recunoaste ca doar crestinii detin adevarul
- Întrebări pentru neoprotestanți
- Mitropolitul Augustin de Florina - despre erezia iehoviştilor
- Pr. Constantin Necula la penticostalii din Beiuş, în Duminica Ortodoxiei
- Care sunt efectele preocuparilor “paranormale”, sectare sau ale recursului la “vindecatori” oculti?
- Rugăciunile pentru cei morţi au fundament biblic?
- Pilde - Ateul rușinat de un copil creștin
- Trăsăturile principale ale sectelor religioase si strategiile persuasive folosite
Promo
Servicii
Arhiva Moldova Creştină
- June 2013
- May 2013
- April 2013
- March 2013
- February 2013
- January 2013
- December 2012
- November 2012
- October 2012
- September 2012
- August 2012
- July 2012
- June 2012
- May 2012
- April 2012
- March 2012
- February 2012
- January 2012
- December 2011
- November 2011
- October 2011
- September 2011
- August 2011
- July 2011
- June 2011
- May 2011
- April 2011
- March 2011
- February 2011
- January 2011
- December 2010
- November 2010
- October 2010
- September 2010
- August 2010
- July 2010
- June 2010
- May 2010
- April 2010
- March 2010
- February 2010
- January 2010
- December 2009
- November 2009
Promo


Categorii
- ŞTIRI CREŞTINE
- ORTODOX VIDEO
- ANUNŢURI
- APELURI DE AJUTOR
- Aniversări
- Sfânta Scriptură
- Sfânta Tradiţie
- Sfinţii Părinţi ne învaţă
- Cinstirea Maicii Domnului
- Cinstirea sfinţilor
- Cinstirea icoanelor
- Contra iconoclaştilor
- Sfânta Cruce
- Sf. Liturghie
- Despre Sf. Taine
- Despre post
- Convertiri
- Ortodoxie
- Predici
- Conferinţe
- Interviuri
- Recenzii
- Biserica și societatea
- Biserica şi politica
- Ştiinţa şi religia
- Educaţie Creştină
- Emisiuni creştine
- Teologie Ortodoxă
- Pelerinaje
- Sfântul Munte Athos
- Istoria bisericilor şi mănăstirilor din Basarabia
- Nu violenţei în familie
- Despre planingul familial
- Nu avorturilor
- Blasfemii
- Prorociri
- Ateismul
- Comunism
- Homosexuali
- Spiritismul
- Despre actele biometrice
- Despre Toleranţa religioasă
- Despre vrăjitorie
- Ocultism
- Despre Bioenergie
- Despre patima beției
- Despre Pornografie
- Despre Halloween
- Despre OZN
- Despre Eutanasie
- Biserica Greco-Catolică
- Uniatismul
- Protestantism
- Iudaismul
- Cultul Islamic
- Buddhism
- Hinduism
- Erezii
- Monofiziţi
- Copţi
- Arianism
- Inochentism
- Ecumenismul
- New Age
- Homeopatie
- Secte
- Sectologie
- Secta "Martorii lui Iehova"
- Martorii lui Iehova
- Adventiştii
- Penticostali
- Mormonii
- Evangheliştii
- Ştundiştii
- Nazarinenii
- Secerătorii
- Raelienii
- Neoprotestantism
- Biserica lui Hristos ("Ucenicii")
- Biserica Nou-Apostolică ("Noii Apostoli")
- Prietenii lui Smith ("Părtăsia")
- Copiii lui Dumnezeu
- Gnosticii
- Donatism
- Dochetism
- Baha'i
- Cultul lui Moon
- Scientologie
- Dianetica
- Kabbala
- Yoga
- Yezidii
- Masonerie
- Molocanii
- Aum Shinrikyo
- Esenienii
- Societatea Conştiinţei lui Krishna
- Uncategorized
Campanii de ajutor
Pelerinaje

Înscris pe:
-
-
Întrebări pentru neoprotestanți
April 5th, 2013 admin
Postat în Erezii, Secte, Sectologie
23 Comentarii
23 Comentarii
You can Scrie un comentariu, or trackback from your own site.











Resurse biblice ortodoxe A-Z
http://binevestitorul.wordpress.com/2013/03/21/resurse-biblice-ortodoxe-a-z/
D-le Ioan Cadar :In mod cert,cand citesc ceva,trebuie sa si interpretez.Important este sa nu interpretez ceva PE LANGA,IN AFARA sau IMPOTRIVA textului biblic.Ei bine,daca tot faceti vorbire despre “interpretari”,sa vedem ce aveti CONCRET de obiectat !
Astept !
Stimate Marcu,
„Drept aceea, mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele TATĂLUI şi al FIULUI şi al SFÂNTULUI DUH.” (Matei 28:19)
Stimate Marcu,
„Drept aceea, mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele TATĂLUI şi al FIULUI şi al SFÂNTULUI DUH.” (Matei 28:19)
Amin!
Asa…Si ?????
D-le Cadar:dupa cum scrie in textul biblic postat de dvs.,ordinea este:
1- mergeti
2-invatati toate neamurile
3-botezati-i in Numele Tatalui,al Fiului si al Spiritului Sfant.
Scrie deci sa mergem la ei,nu sa vina ei la noi.Mai scrie sa-i invatam si DUPA ACEEA sa-i botezam !!
Noi exact asa procedam… Unde este inadvertenta ?
@ Ioan Cadar: cu alte cuvinte,-”stimate Iuda”, “stimate jidove iehovist”, politicos…
Auzi, jidove odios, tu nu pune întrebări jîdoiehoviste, tu răspunde, răspunde cel puţin pentru tine la întrebările puse deja pentru rătăciţi şi pervertiţi ca tine în montajul acesta video.
Stavros:eu vorbesc cu d-l Ioan Cadar,care ,deocamdata,nu a pus nicio intrebare !La intrebarea pusa pe fundal,am raspuns deja .
“In mod cert,cand citesc ceva,trebuie sa si interpretez.”
In mod cert, nu ai putea citit Biblia fara “interpretarile” turnologice. Daca ai face-o ai parasi erezia.
Edith: ce nu intelegi? Studiul individual facut INAINTE de a deveni martor al lui Iehova m-au condus la decizia de a deveni martor,nu invers.
Daca ai ceva de obiectat asupra intelegerii noastre asupra scripturilor,te rog sa nu eziti in a-mi arata ce si de ce nu este corect. Chiar insist sa o faci,pt.ca ,pana acum,aduci doar acuzatii fara acoperire.
Poate ca nu uiti sa si raspunzi la intrebarile ce au legatura cu TEMA DISCUTIEI de aici !
Edith: ce inseamna pt.noi a INTERPRETA scripturile? Nimic altceva decat a intelege un verset fara a contrazice altul,asa cum se intampla la voi deseori.De exemplu,dogma trinitatii intra in contradictie cu Ioan 1:18,Ioan 17:3,1 Corinteni 8:6 etc.
Noi nu agreem o asemenea “interpretare” specifica popilor !
Aham… Deci nu aveti nevoie de revistele turnului.
Edith:daca te referi la publicatiile studiate de noi si TIPARITE de WT Society,ba da,avem nevoie. Autorul acelor articole nu este “turnul”,ci este acel ROB CREDINCIOS SI INTELEPT CARE,LA VENIREA SA,DOMNUL ISUS IL GASESTE DAND HRANA LA TIMPUL POTRIVIT,rob despre care vorbeste Mantuitorul in Matei 25:45-47.
Sunt insa AUXILIARE DE STUDIU si nu sunt inspirate,asa cum este Biblia.Ne ajuta sa intelegem Biblia,nu se substituie si nici nu se adauga acesteia. Noi predicam VESTEA BUNA A REGATULUI LUI CHRISTOS sau EVANGHELIA IMPARATIEI cu argumente biblice,nu “turnologice”. Pe oameni ii indemnam sa cerceteze Biblia si le oferim studii biblice gratuite.
NIMENI nu poate deveni martor al lui Iehova fara ca in prealabil sa fi studiat in mod serios Biblia ……Si studiul este pt.noi ZILNIC si PERMANENT .De aceea,un copil de 14 ani,crescut in familie de martori,cunoaste Biblia mai bine decat 80% dintre popii vostri ! Daca nu crezi,putem face o demonstratie,luand ALEATORIU un astfel de tanar dintre noi si,sa zicem,10 popi din biserici diferite,fara probleme de varsta sau experienta !
Iata o provocare pt.sobor !Astept pretendenti…..
Erata: PE CARE LA VENIREA SA……
Ce sa fac Edith…sunt si ardelean……
Asculta… Stiu eu bine ce fel de studii biblice oferiti. Pentru voi, practic, Biblia este inseparabila de acele reviste. Niciodata martorii cu care am luat contact pe strada sau la mine acasa nu mi-au oferit NUMAI Biblia, ci de fiecare data dupa ce rosteau un verset recurgeau imediat la reviste ca sa-mi explice ce inseamna “de fapt” acel verset.
Edith: se vede treaba ca nu ai incercat un studiu biblic cu noi ! Daca incercai macar,AI FI STIUT CA STUDIUL BIBLIC NU SE TINE CU REVISTE ! Absolut deloc,Edith…la aceste studii nu folosim reviste.
Mai mult,noi ,cand vizitam oamenii,CITIM DIN BIBLIE,EXPLICAM CE CITIM si,la final oferim reviste celor interesati.Exceptia este ZIUA REVISTEI,cate o zi in fiecare luna,in care in mod direct oferim reviste.Avem ,in contrapondere si completare si o zi in care OFERIM IN MOD DIRECT STUDII BIBLICE GRATUITE !
Iar rezultatele SUNT EVIDENTE !
Ala ce a formulat aceste intrebari,poate el insusi sa raspunda la ele?
martor cretin,
Dumnezeu ia trimis sa propovaduiasca,da nu sa invete. Petru ce a facut pa tampitule? Ia invatat Biblia,apoi ia facut crestini:)? el a predicat cretine si ei au crezut in Isus,ca fiind insusi Dumnezeu coborat pe pamant!!!!
iar dupa ce a crezut,le-a zis sa fie botezati in NUMELE LUI (nu treime)!!!!!!!
,,Pocăiţi-vă“, le -a zis Petru, ,,şi fiecare din voi să fie botezat în Numele lui Isus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre; apoi veţi primi darul Sfîntului Duh.
Jicule: Isus le-a poruncit: MERGETI SI FACETI UCENICI,INVATANDU-I TOT CE V-AM PORUNCIT ! Ce spune Isus ???? INVATANDU-I ! Iata ca tu,ca de obicei,esti in afara Bibliei …..
Apoi le spune: SA-I BOTEZATI IN NUMELE TATALUI,AL FIULUI SI AL SPIRITULUI SFANT.
Din nou esti pe dinafara …..
martor cretin,
Petru a propovaduit intro noapte si ei au crezut!!
“racketul” de langa El pe cruce,la fel a crezut!!!!
Ala ce mergea in caruta si cetea, la fel a crezut din mers!!!
care invatatura tampitilor? aia a voastra in care va dau diplome,note etc??
normal ca urmasii Lui trebuiesc invatati,insa nu confunda invatatura lasata de El si apostoli,cu prostiile voastre si a restul curvelor protestante.
si Petru era nebun ba ca boteza in Numelele Lui Isus Hristos?
p.s. cretine,numai nu-mi veni cu basinile tale,precum ca Petru nu boteza. poate ca n-a botezat,insa a PORUNCIT CLAR IN CE NUME SA BOTEZE!!!
Jicu, il cunosc pe autorul clipului si da, poate raspunde la toate acele intrebari
Jicule:apostolul ,Petru I-A INVATAT O NOAPTE INTREAGA si DUPA ACEEA i-a botezat.
Talharul NU A CREZUT…El doar i-a spus celuilalt ca nu are dreptul sa-l judece si sa-l condamne pe Isus.A aratat astfel ca are ceva bun in inima si VA AVEA PARTE DE INVIEREA CELOR NEDREPTI .Pt. unii ca el va fi dezlegat satan la sfarsitul domniei de 1000 de ani,incercandu-le credinta.Daca va rezista,talharul acela va primi viata vesnica.Daca nu,va ajunge in LACUL DE FOC SI SULF,adica in MOARTEA A DOUA .
“ALA”,ADICA FAMENUL ETIOPEAN,ERA UN PROZELIT,CARE CITEA DIN EVANGHELIA LUI ISAIA cand a fost ajuns de catre apostol.
ERA DECI INSTRUIT SI SE INCHINA LA ADEVARATUL DUMNEZEU !!!!
De altfel,cand ii trimite pe apostoli SA FACA UCENICI,SA-I BOTEZE IN NUMELE TATALUI,AL FIULUI SI AL SPIRITULUI SFANT,ISUS LE MAI CERE CEVA: INVATANDU-I TOT CE V-AM PORUNCIT.Cum scrie Jicule ? INVATANDU-I !!!!Asadar,ceea ce postezi tu nu are a face cu Biblia !