Întrebări pentru neoprotestanți

 

23 Comentarii

You can Scrie un comentariu, or trackback from your own site.

  1. Ioan Cadar says:

    Resurse biblice ortodoxe A-Z
    http://binevestitorul.wordpress.com/2013/03/21/resurse-biblice-ortodoxe-a-z/

  2. marcu says:

    D-le Ioan Cadar :In mod cert,cand citesc ceva,trebuie sa si interpretez.Important este sa nu interpretez ceva PE LANGA,IN AFARA sau IMPOTRIVA textului biblic.Ei bine,daca tot faceti vorbire despre “interpretari”,sa vedem ce aveti CONCRET de obiectat !
    Astept !

  3. Ioan Cadar says:

    Stimate Marcu,
    „Drept aceea, mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele TATĂLUI şi al FIULUI şi al SFÂNTULUI DUH.” (Matei 28:19)

  4. Ioan Cadar says:

    Stimate Marcu,
    „Drept aceea, mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele TATĂLUI şi al FIULUI şi al SFÂNTULUI DUH.” (Matei 28:19)
    Amin!

  5. marcu says:

    Asa…Si ?????

  6. marcu says:

    D-le Cadar:dupa cum scrie in textul biblic postat de dvs.,ordinea este:
    1- mergeti
    2-invatati toate neamurile
    3-botezati-i in Numele Tatalui,al Fiului si al Spiritului Sfant.
    Scrie deci sa mergem la ei,nu sa vina ei la noi.Mai scrie sa-i invatam si DUPA ACEEA sa-i botezam !!
    Noi exact asa procedam… Unde este inadvertenta ?

  7. Stavros says:

    @ Ioan Cadar: cu alte cuvinte,-”stimate Iuda”, “stimate jidove iehovist”, politicos…

  8. Stavros says:

    Auzi, jidove odios, tu nu pune întrebări jîdoiehoviste, tu răspunde, răspunde cel puţin pentru tine la întrebările puse deja pentru rătăciţi şi pervertiţi ca tine în montajul acesta video.

  9. marcu says:

    Stavros:eu vorbesc cu d-l Ioan Cadar,care ,deocamdata,nu a pus nicio intrebare !La intrebarea pusa pe fundal,am raspuns deja .

  10. edith says:

    “In mod cert,cand citesc ceva,trebuie sa si interpretez.”

    In mod cert, nu ai putea citit Biblia fara “interpretarile” turnologice. Daca ai face-o ai parasi erezia.

  11. marcu says:

    Edith: ce nu intelegi? Studiul individual facut INAINTE de a deveni martor al lui Iehova m-au condus la decizia de a deveni martor,nu invers.
    Daca ai ceva de obiectat asupra intelegerii noastre asupra scripturilor,te rog sa nu eziti in a-mi arata ce si de ce nu este corect. Chiar insist sa o faci,pt.ca ,pana acum,aduci doar acuzatii fara acoperire.
    Poate ca nu uiti sa si raspunzi la intrebarile ce au legatura cu TEMA DISCUTIEI de aici !

  12. marcu says:

    Edith: ce inseamna pt.noi a INTERPRETA scripturile? Nimic altceva decat a intelege un verset fara a contrazice altul,asa cum se intampla la voi deseori.De exemplu,dogma trinitatii intra in contradictie cu Ioan 1:18,Ioan 17:3,1 Corinteni 8:6 etc.
    Noi nu agreem o asemenea “interpretare” specifica popilor !

  13. edith says:

    Aham… Deci nu aveti nevoie de revistele turnului.

  14. marcu says:

    Edith:daca te referi la publicatiile studiate de noi si TIPARITE de WT Society,ba da,avem nevoie. Autorul acelor articole nu este “turnul”,ci este acel ROB CREDINCIOS SI INTELEPT CARE,LA VENIREA SA,DOMNUL ISUS IL GASESTE DAND HRANA LA TIMPUL POTRIVIT,rob despre care vorbeste Mantuitorul in Matei 25:45-47.
    Sunt insa AUXILIARE DE STUDIU si nu sunt inspirate,asa cum este Biblia.Ne ajuta sa intelegem Biblia,nu se substituie si nici nu se adauga acesteia. Noi predicam VESTEA BUNA A REGATULUI LUI CHRISTOS sau EVANGHELIA IMPARATIEI cu argumente biblice,nu “turnologice”. Pe oameni ii indemnam sa cerceteze Biblia si le oferim studii biblice gratuite.
    NIMENI nu poate deveni martor al lui Iehova fara ca in prealabil sa fi studiat in mod serios Biblia ……Si studiul este pt.noi ZILNIC si PERMANENT .De aceea,un copil de 14 ani,crescut in familie de martori,cunoaste Biblia mai bine decat 80% dintre popii vostri ! Daca nu crezi,putem face o demonstratie,luand ALEATORIU un astfel de tanar dintre noi si,sa zicem,10 popi din biserici diferite,fara probleme de varsta sau experienta !
    Iata o provocare pt.sobor !Astept pretendenti…..

  15. marcu says:

    Erata: PE CARE LA VENIREA SA……

  16. marcu says:

    Ce sa fac Edith…sunt si ardelean……

  17. edith says:

    Asculta… Stiu eu bine ce fel de studii biblice oferiti. Pentru voi, practic, Biblia este inseparabila de acele reviste. Niciodata martorii cu care am luat contact pe strada sau la mine acasa nu mi-au oferit NUMAI Biblia, ci de fiecare data dupa ce rosteau un verset recurgeau imediat la reviste ca sa-mi explice ce inseamna “de fapt” acel verset.

  18. marcu says:

    Edith: se vede treaba ca nu ai incercat un studiu biblic cu noi ! Daca incercai macar,AI FI STIUT CA STUDIUL BIBLIC NU SE TINE CU REVISTE ! Absolut deloc,Edith…la aceste studii nu folosim reviste.
    Mai mult,noi ,cand vizitam oamenii,CITIM DIN BIBLIE,EXPLICAM CE CITIM si,la final oferim reviste celor interesati.Exceptia este ZIUA REVISTEI,cate o zi in fiecare luna,in care in mod direct oferim reviste.Avem ,in contrapondere si completare si o zi in care OFERIM IN MOD DIRECT STUDII BIBLICE GRATUITE !
    Iar rezultatele SUNT EVIDENTE !

  19. Jicu Boevicu says:

    Ala ce a formulat aceste intrebari,poate el insusi sa raspunda la ele?

    martor cretin,
    Dumnezeu ia trimis sa propovaduiasca,da nu sa invete. Petru ce a facut pa tampitule? Ia invatat Biblia,apoi ia facut crestini:)? el a predicat cretine si ei au crezut in Isus,ca fiind insusi Dumnezeu coborat pe pamant!!!!
    iar dupa ce a crezut,le-a zis sa fie botezati in NUMELE LUI (nu treime)!!!!!!!

    ,,Pocăiţi-vă“, le -a zis Petru, ,,şi fiecare din voi să fie botezat în Numele lui Isus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre; apoi veţi primi darul Sfîntului Duh.

  20. marcu says:

    Jicule: Isus le-a poruncit: MERGETI SI FACETI UCENICI,INVATANDU-I TOT CE V-AM PORUNCIT ! Ce spune Isus ???? INVATANDU-I ! Iata ca tu,ca de obicei,esti in afara Bibliei …..
    Apoi le spune: SA-I BOTEZATI IN NUMELE TATALUI,AL FIULUI SI AL SPIRITULUI SFANT.
    Din nou esti pe dinafara …..

  21. Jicu Boevicu says:

    martor cretin,
    Petru a propovaduit intro noapte si ei au crezut!!
    “racketul” de langa El pe cruce,la fel a crezut!!!!
    Ala ce mergea in caruta si cetea, la fel a crezut din mers!!!
    care invatatura tampitilor? aia a voastra in care va dau diplome,note etc??
    normal ca urmasii Lui trebuiesc invatati,insa nu confunda invatatura lasata de El si apostoli,cu prostiile voastre si a restul curvelor protestante.

    si Petru era nebun ba ca boteza in Numelele Lui Isus Hristos?
    p.s. cretine,numai nu-mi veni cu basinile tale,precum ca Petru nu boteza. poate ca n-a botezat,insa a PORUNCIT CLAR IN CE NUME SA BOTEZE!!!

  22. edith says:

    Jicu, il cunosc pe autorul clipului si da, poate raspunde la toate acele intrebari :)

  23. marcu says:

    Jicule:apostolul ,Petru I-A INVATAT O NOAPTE INTREAGA si DUPA ACEEA i-a botezat.
    Talharul NU A CREZUT…El doar i-a spus celuilalt ca nu are dreptul sa-l judece si sa-l condamne pe Isus.A aratat astfel ca are ceva bun in inima si VA AVEA PARTE DE INVIEREA CELOR NEDREPTI .Pt. unii ca el va fi dezlegat satan la sfarsitul domniei de 1000 de ani,incercandu-le credinta.Daca va rezista,talharul acela va primi viata vesnica.Daca nu,va ajunge in LACUL DE FOC SI SULF,adica in MOARTEA A DOUA .

    “ALA”,ADICA FAMENUL ETIOPEAN,ERA UN PROZELIT,CARE CITEA DIN EVANGHELIA LUI ISAIA cand a fost ajuns de catre apostol.
    ERA DECI INSTRUIT SI SE INCHINA LA ADEVARATUL DUMNEZEU !!!!

    De altfel,cand ii trimite pe apostoli SA FACA UCENICI,SA-I BOTEZE IN NUMELE TATALUI,AL FIULUI SI AL SPIRITULUI SFANT,ISUS LE MAI CERE CEVA: INVATANDU-I TOT CE V-AM PORUNCIT.Cum scrie Jicule ? INVATANDU-I !!!!Asadar,ceea ce postezi tu nu are a face cu Biblia !

Scrie un comentariu

Moldova Creştină 2009-2011