Mitropolitul Augustin de Florina - despre erezia iehoviştilor

IEHOVIŞTII, Fragment din Enciclica Episcopală nr. 72 din 7.02.1969

A apărut un pericol. Un pericol mare. Un pericol duhovnicesc. Un pericol care ameninţă fiinţa noastră morală, religioasă, dar şi naţională. Iar acest pericol provine de la o erezie, care este cea mai înfricoşătoare şi mai periculoasă din toate ereziile, cu care s-a confruntat Biserica de la întemeierea ei până astăzi. Această erezie este erezia iehoviştilor (hiliaştilor) sau – aşa cum îşi zic de obicei, a Martorilor lui Iehova…

Ce învaţă iehoviştii? Învăţă lucruri groaznice şi blasfemiatoare, lucruri faţă de care oricine trebuie să-şi astupe urechile, ca să nu le audă. Iehoviştii învaţă contrar acelora pe care le învaţă creştinismul. Pentru că aceşti eretici în primul şi în primul rând neagă fundamentul credinţei creştine. Iar fundamentul credinţei noastre este adevărul că Hristos nu este un simplu om, ci este şi Dumnezeu, Care a plecat cerurile şi S-a coborât aici pe pământ şi a purtat trup şi S-a făcut Om, ca să ne mântuiască. Iisus Hristos este Dumnezeu Cel ce S-a făcut Om. Iată marea taină. Da! Hristos este adevăratul Dumnezeu. Că este Dumnezeu o proclamă Sfânta Scriptură din prima ei pagină până la ultima.

Este adevărul pe care l-au propovăduit cu mare glas primii ucenici şi apostoli ai Domnului şi pentru acest adevăr s-au jertfit.
Este adevărul, pentru care s-au luptat marii Dascăli şi Părinţi ai Bisericii. Este adevărul pentru care şi-au vărsat sângele milioane de credincioşi. Este adevărul, pe care-l propovăduiesc oamenii, îngerii şi arhanghelii. Dar şi însăşi făpturile neînsufleţite, materiale – soare, lună şi stele, pământ, râuri şi mări, munţi şi copaci, mărturisesc şi ele în felul lor că Creatorul lor este Hristos. Citiţi, vă rog, primul capitol din Evanghelia după Ioan, ca să vedeţi acolo cu ce mare putere Apostolul şi Evanghelistul Ioan proclamă că Hristos este Dumnezeu şi că „toate prin El s-au făcut şi fără de El nimic nu s-a făcut din ce s-a făcut” (Ioan 1, 3).

…Adevărul pe care-l propovăduieşte Sfânta Scriptură este pâine curată, este lapte pur, necontaminat, este carne aleasă. Dar adevărul îl iau iehoviştii şi-l amestecă cu minciunile lor. Este ca şi cum ar azvârli stricnină[1] în făină, în lapte şi în carne. Cine bea lapte contaminat, mănâncă pâine şi carne frământată cu otravă, va muri. Mă înţelegeţi? Ceea ce oferă prin învăţătura lor iehoviştii este hrană otrăvită, înveninată, intoxicată. Nu mai este carne, ci o cantitate mică de hrană conţinând otravă (destinată otrăvirii unor animale), pe care câinele o înfulecă încrezător şi moare…

Duşmani ai credinţei, dar şi duşmani ai patriei. Ei strigă: „Jos graniţele! Jos patria! Jos steagurile! Jos armele!”. Ipocriţii! Nu vor arme, dar dacă magazinul sau casa lor e spartă de vreun hoţ, aleargă şi cer ajutorul poliţiei şi a altor autorităţi, ca să-şi apere interesele lor materiale, mizerabile…

Tu, care nu cunoşti Sfânta Scriptură trebuie să te fereşti de discuţia cu ei, aşa cum te fereşti de un om care este plin de microbii unei boli contagioase. Iehoviştii sunt o holeră şi trebuie să fugi departe de ei, să nu ai nicio legătură cu ei. Dacă este prietenul sau rudenia ta şi-ţi spune să-ţi părăseşti credinţa, să-l renegi, să-l dezaprobi. Nici „Bună-ziua!” să nu-i dai. Asta te sfătuieşte Evanghelistul Ioan: „Dacă cineva vine la voi şi nu aduce învăţătura aceasta, să nu-l primiţi în casă şi să nu-i ziceţi: Bun venit! Căci cel ce-i zice: Bun venit! se face părtaş la faptele lui cele rele” (II Ioan 10-11).

Dar înainte de toate vă rog pe voi, iubiţii mei fii duhovniceşti, să vă procuraţi neapărat Sfânta Scriptură, Vechiul şi Noul Testament, tâlcuit de teologii Bisericii Ortodoxe şi să studiaţi zi şi noapte. Deoarece numai unde există o profundă cunoaştere a Sfintei Scripturi şi aplicarea poruncilor Domnului, acolo ereticii nu pot să pătrundă. Este o ruşine pentru noi ca iehoviştii să citească zi şi noapte Scripturile, ca să strâmbe, să altereze înţelesurile şi să-i înşele pe oameni spre desăvârşita lor pierzare, iar noi ortodocşii să nu le studiem. Să studiem deci Scripturile, ca să ne mântuim şi să ne păzim de rătăcirea şi păcatul veacului acestuia înşelător…

Nu vrem să se piardă nicio oaie, ci toate oile noastre, toţi creştinii-ortodocşi, să rămână în staulul, care este Biserica noastră Ortodoxă. Cine rămâne în staul se mântuieşte, cine însă pleacă din staul se pierde. Îl mănâncă lupii. Şi lupi groaznici, lupi îmbrăcaţi în piei de oi sunt hiliaştii sau Martorii lui Iehova.


[1] Stricnina este un alcaloid foarte toxic extras din semințele arborelui tropical Strychnos nux vomica.

Caracteristici:

Stricnina se prezintă sub forma unor cristale greu solubile în apă, incolore, inodore și cu gust amar. Doza letala este de 60-100 mg la omul adult. Simptomele intoxicației apar de obicei la 60-90 de minute de la ingestie: gust amar în gură, anxietate, jenă respiratorie, hiperreflectivitate, convulsii cu extensia forțată a membrelor, moarte. Perioadele de crize convulsive apar la intervale de 25-30 de minute și durează 3-4 minute; după 3-4 perioade survine de obicei moartea. În caz intoxicație: liniște absolută în mediul intoxicatului !!! Se administrează diazepam i.v., cloralhidrat sau paraldehidă. La soarece, patrunderea stricninei in sange sau administrarea intravenoasa produce moartea in cateva secunde.

Traducere: Frăţia Ortodoxă Misionară Sfinţii Trei Noi Ierarhi.

Sursa: http://acvila30.wordpress.com/

 

15 Comentarii

You can Scrie un comentariu, or trackback from your own site.

  1. marcu says:

    Halal comentariu…halal “crestin”!!
    Abunda de iubire de aproapele…
    Cutezati vreunul sa intrati in dialog cu mine despre grozavia de mai sus?

  2. Mihai says:

    Nu este un comentariu, este un punct de verere care-l împărtăşesc şi eu ca creştin ortodox, găsesc elocvent ce susţine părintele mitropolit Augustin de Florina.
    TREBUIE NOI SĂ NE RUGĂM ŞI SĂ NE ÎNCHINĂM DOMNULUI IISUS HRISTOS? MARTORII SPUN CĂ LUI IEHOVA. DAR CE SPUNE BIBLIA? CUI S-AU RUGAT ORBII DIN CAPERNAUM PENTRU VINDECARE? (Mat.9,27-29) Şi plecînd Iisus de acolo, doi orbi se ţineau după El şi strigau şi ziceau: ,,Miluieşte-ne pe noi, Fiule al lui David!” După ca a întrat în casă, au venit la El orbii şi Iisus i-a îtrebat:,,Credeţi că pot să fac Eu aceasta? Ei I-au zis: ,,Da, Doamne!” Atunci S-a atins de ochii lor zicînd:,, Fie vouă după credinţa voastră!” Şi s-au deschis ochii lor.

  3. marcu says:

    Cum L-au numit evreii pe Isus ? FIU AL LUI DAVID..nu DUMNEZEU…Si,L-au numit DOMN(REGE)…L-au rugat sa-i vindece,nu s-au rugat Lui.Isus ne-a invatat sa ne rugam Tatalui,PRIN EL…deci nu Lui.El este SINGURUL MIJLOCITOR intre noi si Dumnezeu.
    Este simplu,Mihai !!

  4. marcu says:

    Mihai: ai citit tu oare comentariul facut de “mitropolitul” Augustin? Ti se pare crestinesc? Unde ai gasit tu in Biblie randuiala de MITROPOLIT ?
    Daca Isus spune sa nu numim pe nimeni TATA(spiritual,desigur) pt.ca UNUL SINGUR ESTE TATA,tu de ce-l numesti “parinte” pe acest bigot care profereaza astfel de lucruri nedemne de un crestin ?

  5. gaby says:

    mai marcule tu esty fraier ca ai cazut in groapa ku mincinosi ale iehovistilor in care ei te mint pe ascuns ca tu sa nu te prinzi si sa nuti dai seama de ceea ce zik ei. Daca ai creier judeca si tu cu creieru ala prost ca cum IMPARATIA LUI DUMNEZEU SA DUREZE DOAR 1000 DE ANI CAND EL E VESNIK SAU UNDE SCRIE IN BIBLIE CA IN CER VOR TRAI 144000 DE OAMENI? LAMURESTEMA SI PE SI ARATAMI CA NU SCRIE NIKAIERI CA VOR FI IN CER144000 DE OAMENI SI ASTA PRIN STRANGEREA BANILOR CEEA CE REZULTA COMERTUL CU ,,INDULGENTE,, VAD CA FACETI SI VOI CA SI CATOLIKII ATI MEDITAT LA PAPA SE PARE SI PLUS DE ASTA MAI MINT SI CU BIBLIA ETC. ASA CA TINETI GURA SI MAI INVATA CITESTE INTORIA CRESTINISMULUI DE NIKOLAE CHIFAR SI APOI VORBESTE NU VB CA UN HANDIKAPAT NUMA ASA SA TE AFLI IN TREABA. IAR SFATUL MEU LEGAT DE EREZIA ASTA ESTE SA TE LASI CA NU VEZI CE MINCIUNI MULTE TIA SPUS LEPADEAZATE SI IEHOVISMUL ASTA ERETIK.

  6. Jicu Boevicu says:

    mda…cine a scris articolul asta am impresia ca tremura de frica…asa vad eu lucrurile.
    pe mormonul asta ce semneaza “marcu”, il iau la suturi in alt capitol.
    ce voiam sa spun,nu prin “sa va feriti de ei (mormonii or martorii mincinosi etc) ai sa aperi Adevarul,ci prin sabie,adica Cuvant! AMIN!

    dobitok ingimfat mormon,eu iti dau la moaca aci putin nu ca as fi de partea ortodoxilor,ci ca Numele Domnului meu sa fie proslavit.

    Tu habar nu ai cine-i Iisus Hristos ba si nici turnul babel al vostru si multi altii.
    fii atent la ultimul abzat.

    -”Iisus le-a zis: adevarat va spun ca,mai inainte sa se nasca Avraam Eu sunt”. si nu EU ERAM/fost.

    - “Nimeni nu s’a suit în cer, afară de Cel ce S’a pogorît din cer, adică Fiul omului, care este în cer. ”

    - Toate lucrurile Mi-au fost date în mîni de Tatăl Meu; şi nimeni nu ştie cine este Fiul, afară de Tatăl, nici cine este Tatăl, afară de Fiul şi ACELA (un om/persoana) căruia vrea Fiul să i -L descopere.“
    AMIN.

  7. marcu says:

    Gaby:
    In cer nu va trai niciun om…CARNEA SI SANGELE NU MOSTENESTE REGATUL CERURILOR,asa scrie in Biblie,Gaby…
    Da ,Regatul va fi vesnic.Insa,timp de 1000 de ani va fi condus de Isus.

  8. marcu says:

    Da Jicule,asa a spus EU SUNT,adica la prezent.La trecut vorbesti doar despre morti….

  9. marcu says:

    Cum sa dai tu la moaca Jicule,cand tu nici nu stii ce este aceea….

  10. Jicu Boevicu says:

    mergi la tat-to satana din brooklyn,jeg mincinos ce esti…
    Isus e a 2 persona la ei,adica sfanta doime:))))))

    afara in iad satana mincinoasa. ti-as dezbate dintii aia de sobolan la propriu, ofiter de securitate karatist si cu porsche:))
    tu esti un cioban care nici franceza elementara n-o cunostiba,da nu inca sa mai dai lectii de idish etc

  11. gaby says:

    marcule sunteti cei mai mari eretici ai erei noastre. SPUNEMI UNDE SCRIE IN BIBLIE CA IISUS A FOST SPANZURAT SAU UNDE SCRIE CA IMPARATIA LUI DUMNEZEU VA DURA NUMAI 1000 DE ANI CAND EL ESTE VESNIK SI ATOTPUTERNIK SAU CA IISUS A FOST OM CA NOI CAND EL ESTE MAI MULT DECAT NOI OAMENII LA UN LOK SI UNDE SCRIE IN BIBLIE CA IISUS NUMAI 1000 DE ANI VA CONDUKE IMPARATIA SI CA VOR TRAI IN EA 144000 DE OAMENI PE PAMANT ARATAMI UNDE SCRIE ACESTE MINCIUNI NIKI BAPTISTII SAU PENTICOSTALII NU MINT SI NU ABURESC ASA CA VOI PE CAND VOI SUNTETI CEVA DE GROAZA.

  12. marcu says:

    Gaby: Nu scrie nicaieri ca Isus a fost spanzurat.Nici noi nu sustinem o asemenea aberatie.Doar ca termenii folositi in Biblie pt.lemnul pe care a fost ucis Mantuitorul,STAUROS,STYLOS etc. nu inseamna CRUCE.
    Unde scrie despre REGATUL(IMPARATIA ) de 1000 de ani?
    Iata unde:
    Apoc.20:4
    1 Corinteni 15:24,25- Atentie Gaby…Isus domneste pana cand ULTIMUL DUSMAN,MOARTEA va fi nimicit,asa scrie.Cand va fi nimicit? La sfarsitul Domniei de 1000 de ani,cand Moartea va fi aruncata in IAZUL DE FOC.Atunci Isus preda domnia Tatalui !!!!
    Ai inteles acum ? Asa scrie Gaby…nu noi mintim !
    Mai scrie ceva in Biblie,Gaby:
    1 Corinteni 8:6-NOI AVEM UN SINGUR DUMNEZEU ,TATAL…SI UN SINGUR DOMN(REGE)…ISUS…
    Ai inteles Gaby? Pavel spune NOI AVEM UN SINGUR DUMNEZEU,TATAL.Ai tu la fel ca el UN SINGUR DUMNEZEU,TATAL?

  13. Jicu Boevicu says:

    mormoane satanica,
    si dupa ce preda imparatia Tatalui dupa cum spui (si tre sa arati asta/sa demonstrezi), ce se intampla mai departe cu Isus? unde pleaca:)?
    pe cruce a fost rastignit samanta de soparlasi nu veni cu inventiii dracesti.
    mai studiaza paginile de istorie si vei vedea cum executau romanii pe timpul ala si in cate feluri.
    mormon tampit,ai zis ca pe lume-s 250 de state/tari,nu:)))))?
    sa te stia lumea de pe aci ca esti un dement mincinos.

  14. COOL says:

    MARCU NUTI FA GRIIJI CIND VA FI ARMAGHEDONU ATUCI EI VOR STII TOT

  15. marcu says:

    Jicule: TARI SI TERITORII.Nu state……

Scrie un comentariu

Moldova Creştină 2009-2011