
La 6 mai 2011, ASCOR Chişinău a iniţiat campania „Icoana în liceu - fereastră spre Dumnezeu” cu binecuvântarea Prea Fericitului Părinte DANIEL (Ciubotea),Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, care avea ca scop introducerea icoanelor în instituţiile preuniversitare de învăţământ din Republica Moldova.
Primul lot de icoane a fost donat Asociaţiei ASCOR de către Schitul Lacul din Sfântul Munte Athos, în primăvara anului 2011. Toate icoanele din acest lot o reprezentau pe Maica Domnului „care singură s-a zugrăvit”. Foarte profundă şi semnificativă este istoria acestei icoane, care a aşteptat 100 de ani să se reîntoarcă acasă. Prototipul icoanei se află la Schitul Lacul din Grecia şi a fost donat acestui locaş sfânt în anul 1910 de un grup de basarabeni ( ale căror nume sunt trecuţe în spatele icoanei). După o sută de ani, în 2011 copii de pe această sfântă icoană a reuşit să se reîntoarcă în Basarabia multiplicată într-un număr de 1000 de exemplare.
Al doilea lot de icoane (5650 de bucăţi) a fost donat ASCOR direct de către Patriarhia Română în iunie 2012. Icoanele au fost realizate cu sprijinul financiar al Guvernului României, prin intermediul Departamentului pentru Românii de Pretutindeni.
Concomitent, ASCOR Chişinău a încheiat un Acord de Colaborare cu Ministerul Educaţiei de la Chişinău, prin care se permitea instalarea icoanelor în şcoli, la cererea acestora. Citeşte mai departe;















