CARTE EVENIMENT! “Vaccinurile: prevenţie sau boală?”, de dr. Christa Todea-Gross
4 noi sfinţi în Biserica Ucrainei
În ziua de 13 octombrie 2012, în catedrala Acoperământul Maicii Domnului din Zaporojie, Înaltpreasfinţitul Ilarion, Mitropolit de Donetsk şi Marioupol, a prezidat slujba de canonizare a 4 sfinţi martiri şi mărturisitori din epoca sovietică.
După slujbă, s-a săvârşit ultima pomenire pentru aceşti sfinţi, iar apoi s-a citit Decizia solemnă de canonizare, scrisă de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe a Ucrainei, şi apoi biografia sfinţilor. Apoi, corul a cântat troparele şi condacele sfinţilor şi s-au prezentat icoanele lor. Sărbătoarea celor 4 sfinţi va fi pe 13 octombrie a fiecărui an.
Sfinţii recent canonizaţi sunt: Preoţii Alexandru Chichin, Filosof Ziabrev, Teodosie Stankevitch şi Mitrofan Vozvijenski, care slujeau în diferite parohii din Mitropolia de Zaporojie, în anii 30 ai secolului trecut. Aceşti preoţi au slujit până la moarte pe Hristos, s-au opus intenţiilor samavolnice ateiste ale sovieticilor, au mărturisit credinţa în Dumnezeu cu preţul vieţii şi au ajutat pe cei bolnavi, pe cei bătrâni şi pe cei săraci. Citeşte mai departe;
Revista de gândire şi spiritualitate creştină „Teologie şi Viaţă“ poate fi citită şi on-line
„Teologie şi Viaţă“ este periodicul Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei, care apare constant, încă din 1924. Apariţia sa trimestrială se datorează colaboratorilor constanţi şi Editurii Doxologia, având ca principală misiune promovarea dialogului dintre teologie şi cultură, oferind un răspuns creştin la provocările societăţii actuale.
Până în 1990, revista a apărut cu următoarele denumiri: „Mitropolia Moldovei - Foaie oficială a Arhiepiscopiei Iaşilor“ şi „Mitropolia Moldovei şi Sucevei“. Timp de decenii, revista „Mitropolia Moldovei şi Sucevei“ a oferit teologilor, istoricilor, sociologilor, muzicologilor, etnologilor şi altor specialişti din domeniile uman sau tehnic importante informaţii cu caracter academic, misionar-pastoral sau apologetic, sub formă de studii şi articole, monografii, scrisori pastorale, omilii şi cateheze, traduceri, recenzii etc. Articolele revistei „Mitropolia Moldovei şi Sucevei“, scrise în exclusivitate în timpul regimului ateu comunist, au adus literaturii româneşti de atunci, în particular, şi societăţii româneşti, în general, importante contribuţii literare religioase, caracterizate de echilibru şi de echidistanţă, de moralitate şi de demnitate, de păstrarea credinţei ortodoxe nealterate şi a tradiţiilor româneşti autentice. Citeşte mai departe;
În atenţia creştinilor!
Fraţi creştini, dorim să vă aducem la cunoştinţă, că în incinta bisericii “Schimbarea la Faţă a Mântuitorului”din mun. Chişinău, în fiecare vineri, începând cu ora 7:00, se oficiază acatistul la icoana Maicii Domnului făcătoare de minuni, cea „Cu trei mâini” („Tricheruşa” sau „Троеручица”)
Vă îndemnăm să luaţi parte la sfânta rugăciune, primind Binecuvântarea Împărătesei Cerurilor prin icoana sa!
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, miluieşte-ne pe noi !
Bucura-te Maica lui Dumnezeu, grabnică ajutătoare!
Sursa: http://csf.md/
Întrunirea masteranzilor de la Spiritualiate creştină cu reprezentanţi ai Mitropoliei Moldovei
La 17 octombrie, 2012 studenţii de la programul de masterat “Studii filologice şi spiritualitate creştină” au avut o întrevedere cu Angela Levinţa, reprezentantă a Departamentului Studii al Mitropoliei Moldovei şi Valeriu Cibotaru, şeful Departamentului Mitropolitan de Studii.
În cadrul acestei întruniri s-a discutat despre rolul familiei în educaţia religiosă, îndatoririle acesteea faţă de copii şi într-un spectru mai larg s-a pus problema predării religiei în şcoală ca obiect de studiu opţional.
În debutul acestei întâlniri, Angela Levinţa a relatat: ”Moralitatea creştinului reprezintă esenţa creştinismului, iar cei şapte ani de-acasă ai copiilor sunt de o importanţă fundamentală, decisivă şi definitorie în formarea personalităţii acestora”. Citeşte mai departe;
A trecut la cele veşnice distinsul şi vrednicul de pomenire Schiarhimandrit Iov (Plăcintă) de la Sfânta Mănăstire Vărzăreşti
MESAJUL DE CONDOLEANȚE AL PREA SFINȚITULUI PETRU, EPISCOP DE UNGHENI ȘI NISPORENI, ADRESAT OBȘTII MONAHALE A MĂNĂSTIRII NAȘTEREA MAICII DOMNULUI, VĂRZĂREȘTI, ÎN LEGĂTURĂ CU TRECEREA LA CELE VEȘNICE A SCHIARHIMANDRITULUI IOV (PLĂCINTĂ)
Îndurerată și întristată obște a mănăstirii “Nașterea Maicii Domnului”, Vărzărești,
Cu multă tristețe am primit vestea trecerii la cele veşnice a distinsului şi vrednicului de pomenire Schiarhimandritului IOV (Plăcintă). Citeşte mai departe;
Revista “Moldoveanca” – o deschidere către spiritualitate şi un interes viu şi dezinteresat faţă de reflectarea celor mai importante evenimente din viaţa Bisericii
Vă aducem la cunoştinţă, că din această lună, Revista “Moldoveanca”, publicaţie periodică pentru femeile din Republica Moldova, beneficiază de o pagină electronică – intrând în acest mod în circuitul revistelor din mediul online de profil.
Revista “Moldoveanca” merită toată aprecierea, mai ales pentru deschiderea către spiritualitate şi interesul viu şi dezinteresat faţă de reflectarea celor mai importante evenimente din viaţa Bisericii Ortodoxe din Moldova. Menţionăm, că rubrica spiritualitate din paginile revistei “Moldoveanca” apare cu binecuvîntarea ÎPS Mitropolit Vladimir, cel mai recent material publicat fiind Să revenim la adevăratul Hram.
Pe lângă ediţia tipărită, la care are acces un număr limitat de cititori, apariţia online a revistei facilitează accesul unui număr tot mai mare de persoane interesate. Designul paginii www.moldoveanca.md este unul plăcut, respectând cromatica revistei tipărite, având un meniu uşor de utilizat pentru ca informaţia să fie găsită rapid. Citeşte mai departe;
Miercuri, 17 octombrie la Biserica „Întâmpinarea Domnului” din incinta USM, va conferenţia Prot. Nicolae Ciobanu
În fiecare miercuri la Biserica „Întâmpinarea Domnului” din incinta USM (str. M. Kogălniceanu, 67) au loc următoarele întruniri:
ora 18.00 – slujba Acatistului Sfântului Duh, pentru luminarea minţii şi reuşită la învăţătură;
ora 19.00 – discuţii cu tinerii la diverse teme duhovniceşti.
În ziua de miercuri, 17 octombrie, ora 19.00, la întâlnirea cu tinerii este așteptat Protoiereul Nicolae Ciobanu, paroh al bisericii “Minunea Sf. Arh. Mihail” din s. Cruglic, r. Ialoveni, Consilier cultural al Mitropoliei, care va prezenta tema:
“Ziua Domnului - zi de rugăciune se va chema”.
În cadrul discuţiilor vor fi abordate aspecte ca: cinstirea Duminicii, istoric și actualitate, necesitatea frecventării bisericii și împărtășirea de cele sfinte, modalități de a îmbunătăți viața duhovnicească etc.
Sunt invitaţi toţi doritorii!
Sursa: http://tineretulortodox.md/
Sf. Ioan Gură de Aur - Mândria este o inflamaţie a sufletului
În lupta noastră și zbaterea de a afla cum sa biruim mândria, Sfântul Ioan Gură de Aur ne învață părintește cum să reperăm mândria din sufletul nostru și cum să luptăm împotriva ei:
Din învățăturile Sfântului Ioan Gură de Aur
Mai mult decât patimile îl împiedică pe om să se mântuiască mândria. După cum spune Sfântul Ioan Gură de Aur, cele mai mari nenorociri din istoria lumii zidite de Dumnezeu au avut întotdeauna ca obârșie mândria. Din pricina ei îngerul de lumină s-a făcut diavol. Adam, amăgit cu nădejdea mincinoasă de a fi deopotrivă cu Dumnezeu, a fost izgonit din Rai și a devenit muritor.
Istoria de mai apoi a omenirii arată că de fiecare dată când omul a visat cu mândrie la egalitatea cu Dumnezeu a căzut în păgânătate.
Sfântul Părinte nu știe nimic mai nepotivit pentru sufletul creștinesc decât mândria și nici un om mai nefericit decât omul suferind de această boală. Mândria este o„inflamație” a sufletului, rădăcină și izvor a toată păgânătatea, culme a răului, patimă care-l face pe om unealtă a diavolului și îl supune aceleiași pedepse cu a îngerului căzut. Citeşte mai departe;
Mitropolitul Vladimir: Să revenim la adevăratul Hram
Poporul nostru are frumoasa tradiţie de a sărbători hramul localităţilor din ţară. În această zi oamenii se veselesc, mai uită de griji şi de nevoi şi se întâlnesc cu rudele şi cu prietenii la masa de sărbătoare. Însă doar aceasta să fi e semnifi caţia acestei vechi tradiţii?
Sărbătoarea are, în primul rând, un aspect religios, care este mult mai important şi care, din păcate, este din ce în ce mai ignorat. Noţiunea de „hram” vine de la slavonescul „biserică”, deci sărbătoarea este a sfântului lăcaş şi a comunităţii creştine dintr-o localitate sau regiune.
Cuvântul „biserică” este de origine latină şi însemnează casă împărătească, bazilică, locuinţa împăratului. Romanii numeau bazilici tribunalele în care se făcea dreptatea în numele împăratului pământesc, al cezarului. Ajungând împărat Constantin cel Mare, declară creştinismul religie permisă în imperiu, şi donează creştinilor aceste tribunale, ca să le servească drept locaşuri de închinare. Astfel, de la Sf. Constantin cel Mare, basilica/biserica devine vasul ales, templul Duhului Sfânt, în care se lucrează în lume mântuirea. În sfântul lăcaş sufl etul creştinesc se întâlneşte cu Dumnezeu. Citeşte mai departe;















