Archive for September, 2012

Zi de rugăciune pentru binecredinciosul popor al Moldovei

Cu binecuvântarea Înalt Prea Sfințitului Mitropolit Vladimir, data de 16 septembrie a fost instituită ca zi de rugăciune pentru concilierea și liniștea țării. Astfel, Mitropolia Chișinăului și a Întregii Moldove, îndeamnă toate parohiile și mănăstirile din cuprinsul său, ca în această zi, dimpreună cu poporul binecredincios, să înalțe către Dumnezeu următoarea rugă:

Rugăciune pentru pace şi bună înţelegere în Republica Moldova

Doamne Dumnezeul nostru, care eşti Atotţiitor şi Preamilostiv, binecuvântează poporul Tău şi dăruieşte-l cu pace, linişte şi bună înţelegere.

Doamne Iisuse Hristoase, Mântuitorul nostru! Ocroteşte acest pământ sfinţit de bine-credincioşii noştri înaintaşi şi apără pe drept-măritorii creştini de dezbinare, gâlceavă şi orice neînţelegere dintre fraţi.

Prin puterea Sfântului Duh, înţelepţeşte conducerea, oastea şi întreg poporul Republicii Moldova pentru ca să trăiască în unitate şi deplină înţelegere spre binele ţării, proslăvind numele Tău. Citeşte mai departe;

 

Cuvînt la începutul Indictionului, adică al Anului Nou Bisericesc

Dumnezeu, Împăratul veacurilor, Cel ce a pus vremile şi anii întru a Sa putere, a aşezat spre slava Sa şi spre folosul oamenilor felurite praznice. În Vechiul Aşezămînt a dat poruncă să se prăznuiască în chip deosebit luna lui septembrie, la începutul anului bisericesc, ca poporul ales să se îndulcească de roadele cîmpului, slujind bunului Dumnezeu cu mai multă dragoste.

A grăit Domnul cu Moise şi a zis: “Spune fiilor lui Israel: În luna a şaptea, ziua întîi a lunii să vă fie zi de odihnă, sărbătoarea trîmbiţelor şi adunare sfîntă să aveţi; nici o muncă să nu faceţi, ci să aduceţi ardere de tot Domnului” (Leviticul 23, 24-25). Că precum Atotcreatorul, după zidirea lumii şi a tuturor făpturilor Sale, a binecuvîntat şi a sfinţit ziua a şaptea, odihnindu-Se întru dînsa, aşa i-a poruncit şi omului, zicînd: “Şase zile să lucrezi, iar în ziua a şaptea, care este sîmbăta (sabatul) Domnului Dumnezeului tău, să nu faci nici un fel de lucru în această zi”. La fel şi ziua întîi din luna a şaptea a binecuvîntat-o şi sfinţind-o, a poruncit poporului Său să se odihnească de lucrurile lui. În cartea Leviţilor zice către Moise: “În ziua a cincisprezecea a lunii a şaptea, cînd vă strîngeţi roadele pămîntului, să sărbătoriţi sărbătoarea Domnului şapte zile…” (Leviticul 23, 39). Citeşte mai departe;

 

Incinerarea / cremarea din punct de vedere creştin-ortodox

Necătând la originea creştină a culturii şi civilizaţiei europene, înşişi europenii se arată a fi tot mai departe de valorile şi spiritul creştinismului, negând perspectiva vieţii de după moarte şi credinţa în învierea morţilor. Occidentalii tot mai des se declară catolici sau protestanţi „nepracticanţi”, iar viaţa de după moarte este pentru ei mai mult un mit, decât un crez. Acest lucru a atras după sine şi o nouă viziune asupra trupului celui adormit, care nu mai este îngropat cu cinste şi credinţă în înviere, ci tot mai des este aruncat în foc şi prefăcut în cenuşă. În mod paradoxal, societatea post-modernă (într-o mare măsură atee) promovează hedonismul şi satisfacerea tuturor plăcerilor trupeşti începând din copilărie şi până la bătrâneţe, fără nici un fel de abstinenţă. Dar atunci când survine suferinţa, omului i se propune eutanasia, iar dacă sufletul a părăsit trupul, acesta este aruncat mai urât decât gunoiul destinat reciclării.

Trebuie să ştim că obiceiul incinerării / cremării este de origine păgână şi contravine cuvântului lui Dumnezeu spus lui Adam: „pământ eşti şi în pământ te vei întoarce” (Facere 3:19). Citeşte mai departe;

 

Simbolurile sataniste de care creştinul ortodox trebuie să se ferească

O erezie de dimensiuni planetare ce loveşte Ortodoxia se numeşte Noua Eră, New Age sau Noua Eră a Vărsătorului. Adepţii Noii Ere susţin că în perioada dezvoltării Imperiului Roman soarele a intrat în zodia Peştilor, şi astfel a început Era Peştilor. Aceasta a fost epoca în care a trăit Hristos, Era Creştinismului. Acum ei spun că această epocă a luat sfârşit şi începe o nouă eră, Era Vărsătorului.

Astfel New Age este o uriaşă reţea de organizaţii ce au o oarecare legătură între ele. Faptul că este o mişcare antihristică se vede şi din doctrina sa pe care se bazează : religiile orientale, teosofia, masoneria, satanismul, vrăjitoria, credinţa în reîncarnare ,etc.

Noua Eră foloseşte anumite simboluri, care nu sunt simple embleme ale mişcării, ci simboluri cu conţinut ocult, purtătoare ale energiei duhurilor viclene.

Aceste semne sataniste sunt: Citeşte mai departe;

 

Mitropolia Moldovei, împotriva cultului satanist: Ar putea duce la grave tulburări sociale, mai ales în țara noastră

Mitropolia Moldovei se declară împotriva cultului satanist şi îşi exprimă îngrijorarea vis-a-vis de intenția unui grup de tineri de a-l înregistra la Ministerul Justiției al Republicii Moldova.

“Considerăm că nici într-un fel de circumstanțe nu trebuie legalizat un cult distructiv precum este cel satanist, care ar putea duce la grave tulburări sociale, mai ales în țara noastră, unde majoritatea covârșitoare a populației se declară creștin-ortodoxă“, se menţionează într-un comunicat de presă al instituţiei.

Mitropolia Chișinăului și a Întregii Moldove îşi exprimă speranţa că Ministerul Justiției nu va da curs solicitării de a înregistra cultul satanist şi va acționa în conformitate cu legislația Republicii Moldova. Citeşte mai departe;

 

Ce i-a răspuns Părintele Constantin Voicescu unui tânăr care întreba dacă ortodoxia este mai bună decât yoga

În fiecare an, de Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena, după Liturghie, Părintele Constantin Voicescu făcea, împreună cu credincioşii, o agapă, în spatele bisericii, unde credincioşii întindeau o masă mare şi bănci de lemn – din cele care se folosesc la parastase – iar tanti Steluţa şi tanti Elena pregăteau, cu ajutorul credincioşilor din parohie, gustări care să te facă să taci. La biserica Sapienţii, unde era slujitor Părintele Constantin Voicescu, veneau credincioşi din tot Bucureştiul – cu precădere intelectuali. Veneau să participe la slujbe şi, mai ales, să asculte predicile Părintelui Constantin, predici care veneau parcă dintr-o altă lume.

Prin 1994, la o astfel de agapă, unde ne strânsesem la masă, vreo o sută de credincioşi, la un moment dat s-a apropiat de capul mesei, unde stătea părintele Constantin, un tânăr cu un chip impresionant, şi pe care îl remarcasem de mai înainte. Avea cam 23-24 de ani, era bărbos – cu o barbă foarte deasă, brunet – cu părul lung, prins la spate şi avea ochii mari şi albaştri. L-a rugat pe Părinte să vorbească „despre un lucru” cu el – cu alte cuvinte, să vorbească între patru ochi. Părintele l-a privit surâzător şi i-a spus: „Spune tare ce ai de spus! Aici, la această masă, nu este nimic de ascuns. Citeşte mai departe;
 

Nicolae Fuştei: “Impedimente la căsătoria religioasă”

Miercuri, 12 septembrie, ora 19.00 la biserica “Întâmpinarea Domnului” din incinta USM, (str. M. Kogălniceanu, 67) va avea loc o discuţie la tema:

“Impedimente la căsătoria religioasă”.

Prezintă Nicoale Fuştei, Doctor în Teologie, specialist în Drept Canonic bisericesc.

În cadrul discuţiilor vor fi abordate aspecte ca: gradele de rudenie de sânge şi duhovniceşti, căsătoriile cu reprezentanţii altor confesiuni şi religii, despre divorţul bisericesc şi altele.

Sunt invitaţi toţi doritorii!

Sursa: www.tineretulortodox.md

 

Slujbă arhierească la 20 de ani de la redeschiderea mănăstirii Țigănești

Slujbă arhierească la 20 de ani de la redeschiderea mănăstirii Țigănești.
Sursa: www.jurnaltv.md

 

9 zile si 9 nopti care au zguduit Raciula

Un documentar despre evenimentele din 1958, cand locuitorii satului Raciula s-au rasculat impotriva comunistilor care voiau sa inchida Manastirea.

 

Despre monopolul ateilor asupra spaţiului public. Creştinofobia – psihopatologie?

Întotdeauna m-au mirat încercările maniacale ale persoanelor atee de a-şi rezerva monopolul asupra spaţiului public. Cică, „voi, religioşilor, izolaţi-vă în casele şi bisericile voastre – spaţiul public ne aparţine nouă – celor areligioşi”. Este cel puţin straniu, pentru că ateismul presupune nu doar lipsa oricărei credinţe religioase, dar şi indiferenţa faţă de tot ce înseamnă cult religios.

Cu alte cuvinte, prezenţa unei icoane este echivalentă cu absenţa ei. Simbolurile religioase pot jigni doar oameni religioşi, spre exemplu: un creştin-ortodox s-ar simţi jignit de simbolurile musulmane în biserică, iar un iudeu ar fi oripilat de prezenţa crucii creştine în sinagogă. Ateul, care ar pretinde că este „areligios”, nu poate fi jignit de prezenţa unui simbol divin, pentru că „nu poţi fi jignit de ceea ce nu există”. Citeşte mai departe;

 
Moldova Creştină 2009-2011