Archive for July, 2012

La mănăstirea “Sf. Cuv. Parascheva”, Hîncu, a fost adusă spre închinare o părticică din brâul Maicii Domnului

Cu binecuvîntarea Prea Sfințitului PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, la manastirea “Sf. Cuv. Parascheva”, Hîncu, a fost adusă pentru prima dată spre închinare o părticică din Brîul Maicii Domnului.

Doritorii vor putea să se închine acestor sfințenii pînă la data de 31 iulie 2012, în Biserica “Sf. Cuv. Parascheva” de pe teritoriul mănăstirii. Brîul Maicii Domnului a fost țesut de însăși Maica Domnului. După Adormirea Sa, Aceasta l-a daruit Sf. Apostol Toma, în timp ce era adus prin vazduh în locul unde Ea fusese înmormântată. Pînă în secolul patru, Brîul s-a păstrat la Ierusalim. După ce fiul împăratului Teodosie cel Mare, Arcadie a fost salvat miraculos de la înec în anul 380, de însăși Maica Domnului, împaratul Teodosie a adus Brîul la Constantinopol. Aici a fost păstrat în mai multe biserici printre care și cea numită Vlaherna apoi în biserca “Sf. Sofia” din Constantinopol. Împărăteasa Zoe, soția lui Leon cel Întelept vindecată de duh necurat cu puterea Cinstitului Brîu la cusut cu fir de aur, forma în care se păstrează și astăzi. În secolul al VIII-lea, trimișii regelui bulgar i-au Brîul de la Constantinopol si-L dăruiesc mănăstirii Vatoped, muntele Athos. Citeşte mai departe;

 

Istoria înființării Mitropoliei Chișinăului și a Moldovei

În urma încheierii Păcii de la București din 1812, rușii ocupă o jumătate din Moldova, teritoriul dintre Prut și Nistru numit mai târziu Basarabia. Ca urmare a acestui rapt creștinii ortodocși din acest teritoriu au rămas în afara unei organizații teritorial-administarative bisericești. De aceeaa mitropolitul Gavriil – Bănulescu, stabilit în Basarabia începe activitatea pentru înființarea unei noi episcopii. În august adresează o scrisoare către comandantul armatelor rusești, amiralul P.V. Ciciagov, iar în noiembrie înaintează Sf. Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse un proiect de organizare a noii eparhii. Citeşte mai departe;

 

Mitropolitul Vladimir, Vlad Filat şi Evghenii Şevciuc s-au rugat împreună pe muntele Athos

Dumnezeu apropie cele două maluri ale Nistrului. Premierul, Vlad Filat, şi liderul de la Tiraspol, Evgheni Şevciuk, s-au rugat împreună pe muntele Athos din Grecia. Cei doi au mers pe locurile sacre la invitaţia mitropolitului Moldovei, Vladimir.

Mitropolitul Vladimir, Vlad Filat şi Evghenii Şevciuk au vizitat locurile sfinte şi au participat la sfânta Liturghie oficiată în cinstea voievodului Ştefan cel Mare, pe sfântul munte Athos.

Vlad Filat a declarat, în exclusivitate, pentru MESAGER că s-a rugat pentru pace şi reîntregirea ţării. Totodată, premierul moldovean a declarat că nu a discutat cu Evghenii Şevciuk aspectul politic al problemei transnistrene.

Secretarul Mitropoliei, Prot. Vadim Cheibaş, a declarat că, oficialii au mers la Muntele Sfânt ca să se roage pentru stabilirea păcii pe cele două maluri ale Nistrului. Citeşte mai departe;
 

ÎPS Vladimir, Vlad Filat şi Evgheni Şevciuc – împreună la Sf. Munte Athos

Mitropolitul Chişinăului şi al Întregii Moldove, Înalt Prea Sfinţitul Vladimir, Prim-ministrul R. Moldova, Vlad Filat şi Evgheni Şevciuc, liderul de la Tiraspol, se află în aceste momente în Grecia. Cel puţin aşa afirmă bloggerul Eugen Luchianiuc, pe blogul său www.luchianiuc.com.

Aceeaşi sursă susţine că aceştea au decolat spre Grecia aseară, cu avionul companiei Klassika Air.

Luchianiuc mai afirmă că destinaţia celor trei a fost oraşul Salonic, nu departe de care se află Sfîntul munte Athos.

Athos-ul, numit şi “Grădina Maicii Domnului”, este al doilea loc sfînt al lumii creştine, dupa Mormîntul Domnului. Muntele Athos este paradisul ţărilor ortodoxe, unic în lumea creştină. Citeşte mai departe;

 

Biserica “Sf. Dumitru” cere ajutor!

Sărbătoare la biserica Sfântul Dumitru din capitală. Parohul sfântului lăcaş Prot. Mitr. Pavel Borșevschi, a pus astăzi prima piatră la temelia unui centru social pentru persoanele cu dizabilităţi.

Sursa: www.jurnaltv.md

 

Mitropolitul Vladimir la Parlament; Enoriașii au renunțat la proteste

După două săptămâni de proteste, enoriaşii au decis, astăzi, să plece din faţa Parlamentului. La ultima slujbă ţinută de preoţi în faţa legislativului, a fost prezent şi Mitropolit Moldovei, Vladimir, care i-a convins pe protestatari să plece acasă.

Asta după ce, aseară deputaţii au promis că vor ţine cont de propunerile credincioşilor, atunci când vor vota în lectură finală proiectul de lege privind modificările la noile buletine de identitate.

Legea privind evidența electronică a cetățenilor permite moldovenilor să renunțe la buletinele de identitate, dar și la pașapoartele biometrice.
Deputatul PD, Alexandru Stoianoglo, susține că Formularul nr.9 va fi valabil în continuare fără a avea acel cod de identificare pe care enoriașii îl consideră diavolesc. Citeşte mai departe;

 

ÎPS Vladimir: Noi nu putem spune că este semnul diavolului sau nu este semnul diavolului

Numărul de identificare din actele eliberate de autorităţi nu reprezintă semnul diavolului. Declaraţia aparţine Mitropolitului Chişinăului şi al Întregii Moldove, Vladimir. Totodată, el şi-a exprimat susţinerea pentru credincioşii care protestează faţa de implementarea registrului electronic de evidenţă al populaţiei.

Sursa: www.publika.md

 

Distincțiile Bisericii Ortodoxe din Moldova

Biserica Ortodoxă din Moldova are rânduite mai multe distincții care sunt acordate atât clerului, cât și mirenilor pentru merite deosebite în fața instituției Bisericii, precum și în domeniul promovării credinței creștine. Desigur, fiecare distincție – ordin, medalie sau diplomă – își are menirea sa, dar ca scop final ele au îndemnarea credincioșilor spre fapte creștinești și ]ntru slava lui Dumnezeu.

Fiecare Biserică națională în parte are distincțiile ei specifice, instituite în cinstea sfinților naționali și universali sau a simbolicii creștine. Și Biserica Ortodoxă din Moldova are mai multe distincții, care, în dependență de menirea lor, se conferă diferitor categorii de credincioși.

Distincțiile Bisericii Ortodoxe din Moldova sunt următoarele: Citeşte mai departe;

 

Pelerinaj la mănăstirea Poceaev, în perioada 13-15 iulie, 2012

PELERINAJ LA POCEAEV

1 Zi: Vineri.

Plecarea din Chisinau – Poceaev. (Ora 18).

2 Zi: Simbata.
Lavra “Adormirea Maicii Domnului”.
Lucrurile sacre: Icoana facatoare de minuni a Maicii Domnului, Moastele Sfintilor Iov si Anfilofie, Pestera Sfintului Iov.
Schitul “Sfintului Serafim de Sarov”.
Lucrurile sacre: Particele din mostele sfintilor, Crucea Sfintului Nichita.
Cimitirul manastiresc (aici se afla mormintul Sfintului Anfilohie de la Poceaev, unde si acum se savirsesc minuni la mormintul lui). Cazare.

3 Zi: Duminica. POCEAEV.
Izvorul tamaduitor “Sfintilor Ioachim si Ana”.
Kremenet. Manastirea „Botezul Domnului” Citeşte mai departe;

 

PS Ambrozie (Munteanu) episcop de Neftekamsk şi Belebei - Un exemplu notoriu de slujire duhovnicească

În data de 4 martie a anului curent a fost hirotonit în treapta de episcop arhimandritul Ambrozie Munteanu, duhovnicul mănăstirii „Sfânta Treime”din Frumoasa şi exarhul mănăstirilor din cuprinsul episcopiei de Ungheni şi Nisporeni. În prezent Prea Sfinţitul Ambrozie păstoreşte creştinii episcopiei de Neftekamsk şi Belebei a Patriarhiei Ruse. Părintele Severian, parohul bisericii de lemn (Sf. Ioan cel Nou de la Suceava), fost coleg de seminar al actualului episcop, și ne-a povestit mai multe despre viaţa din mănăstire a părintelui Ambrozie, precum şi despre activitatea sa după plecarea din sânul obştii mănăstirii Noul Neamţ.

- Părinte Severian, cum vă amintiţi ziua în care l-aţi cunoscut pe monahul Ambrozie, viitorul episcop?

- S-a întâmplat în timpul orelor, când eram la cursul de „Noul Testament”. Citeşte mai departe;

 
Moldova Creştină 2009-2011