Craciunul ateilor

craciun-fericit2Lucian Mandruta este un ateu consecvent. El incearca sa ne convinga ca Dumnezeu nu exista. Iar ca demonstratie ne spune cum, daca ar exista, atunci lucrurile de pe pamant ar trebui sa stea altfel. In acest articol http://lucianmindruta.com/2013/12/19/daca-dumnezeu-ar-sarbatori-craciunul/

Lucian Mandruta foloseste un eufemism: in loc sa spuna, simplu si clar, ca Dumnezeu nu exista, el ne spune ca „nu sarbatoreste Craciunul”. Daca ar face-o, n-ar mai fi, macar in zilele Craciunului, copii care mor in spital, atat de multe accidente, n-ar fi atat de multi oameni saraci care nu-si permit macar strictul necesar, n-ar fi atat de multi sarmani fara adapost, n-ar fi atatea trimiteri in somaj. Citeşte mai departe;

 

Un cunoscut baptist s-a reconvertit la credința ortodoxă

vasile-tomoiaga-19iunie2013Vasile Tomoiagă s-a reconvertit la credința ortodoxă. Vasile Tomoiagă a fost administratorul blogului Clujulevanghelic.ro

Aceste schimbări în exprimarea scrisă reprezintă efectele reconsiderării din temelii a edificului teologic evanghelic/neoprotestant pe care mi l-am asumat la vârsta de 20 de ani prin ieșirea din Biserca Ortodoxă și intrarea în cultul baptist.

Acumulările de incertitudini și tensiuni teologice din anii care au urmat au făcut masă critică odată cu lecturarea mai sensibilă a unui verset din întâia epistolă a Sfântului Apostol Pavel către Corinteni. Intrând în congruență cu învățătura Bisericii Una, Sfântă, Sobornicească și Apostolică asupra acestei chestiuni particulare fundamentale, am ajuns ca într-un final să renunț la orice pretenție de hermeneutică autonomă a Sfintelor Scripturi. Citeşte mai departe;

 

Mărturiile biblice despre forma crucii și despre botezul pruncilor

2821_p17gnnigbf17cjun1473103313vuaPrima mărturie simbolică despre forma lemnului (Crucii) o avem în Vechiul Testament: „…Luând Iosif pe cei doi fii ai săi, pe Efraim cu dreapta sa în faţa stângei lui Israel, iar pe Manase cu stânga sa în faţa dreptei lui Israel, i-a apropiat de el. Israel însă şi-a întins mâna sa cea dreaptă şi a pus-o pe capul lui Efraim, deşi acesta era mai mic, iar stânga şi-a pus-o pe capul lui Manase. Înadins şi-a încrucişat mâinile, deşi Manase era întâiul născut” (Facerea, 48, 13-14).

Prin încrucişarea mâinilor, întâietatea lui Manase n-a fost schimbată: „…A căzut la sorţi, parte şi seminţiei lui Manase, căci acesta era întâiul născut al lui Iosif” (Iosua, 17, 1). Citeşte mai departe;

 

Doctrina politico-religioasă a iehoviștilor – despre sfârșitul lumii

385601_397412563630405_264528676_n-240x157„Martorii lui Iehova” nu este o sectă creştină, ci o organizaţie care, pe lângă elementele Vechiului Testament, propagă şi o anumită doctrină politică.

În literatura iehovistă sunt expuse „proorociile” despre distrugerea tuturor statelor şi despre instituirea cât mai curândă pe pământ a domniei şi a Împărăţiei lui Dumnezeu Iehova, unde vor fi numai iehoviştii – toţi ceilalţi vor muri.

Iehoviştii leagă triumful lor de Armaghedon – „ultima luptă cu Satan”, când, potrivit concepţiilor lor, „armatele din întreaga lume, cuprinse de un haos nebun şi de frică, în ceaţa neînţelegerii se vor năpusti una asupra alteia şi se va începe autodistrugerea reciprocă… Odată cu încheierea luptei Armaghedonului, deja niciodată nu va mai fi un alt război, pe pământ va împărăţi pacea veşnică”. Citeşte mai departe;

 

Atitudinea Bisericii privitor la ocultism

1686825- Care este atitudinea Bisericii privitor la soartă, noroc, astre, ghicitul în cafea, vrăjitorie ?!

- Biserica Ortodoxă, prin orânduielile sale canonice, osândește practicile vrăjitorești, credințele deșarte, ocultismul, ghicitoria și tâlcuirile astrologice.
Canonul 61 de la Sinodul Trulan arată următoarele:
Cei ce se dau pe mâna ghicitorilor, ca de la aceia să afle ceea ce ar voi să li se descopere, să cadă sub epitimia opririi de la împărtășire pentru șase ani. […] Aceleiași pedepse trebuie a fi supuși cei ce spun norocul sau o mulțime de oarecare ziceri de acest fel, care sunt numite după vorbele cele deșarte ale rătăcirii, și pe cei ce se numesc gonitori de nori, și vrăjitori, și cei făcători de talismane și ghicitori. Citeşte mai departe;

 

Copiii pradă învătăturilor sectare

10d6774ac038_i-377 (1)Cândva copiii învăţau la şcoală Ceaslovul şi Psaltirea. Când învăţau literele din alfabet, ei buchiseau primele cuvinte citind din aceste cărţi sfinte.

Astfel, din fragedă copilărie ei aveau un înţeles cuminte, decent, moral, şi chiar sfânt asupra vieţii… Boierii îşi dădeau copiii în seama unor dascăli care-i învăţau în primul rând tainele credinţei ortodoxe. Mulţi fii şi fiice de domnitori s-au şcolit chiar prin mănăstiri în rugăciune şi în asceză. Iată de ce avem un trecut demn şi eroic – pentru că strămoşii noştri au trăit în credinţă şi în evlavie, respectând, totodată, şi tradiţia, şi datinile poporului nostru ortodox.

Dar astăzi statul şi societatea-însăşi se separă tot mai mult de Biserică, rezultând din asta secularizarea tot mai mare şi chiar păgânizarea lumii creştine. Citeşte mai departe;

 

Un calugar budist l-a vazut pe Buddha in iad si recunoaste ca doar crestinii detin adevarul

calugar-budistMarturisirea de mai jos e scrisa de un fost calugar budist. Redam cateva fragmente din ea:

“Buna! Numele meu e Athet Pyan Shinthaw Paulu si sunt din Myanmar. M-am nascut in 1958 in orasul Bogale din sudul Myanmar-ului. Parintii mei erau budisti devotati, asa cum sunt marea majoritatea a oamenilor din Myanmar. La 18 ani, am fost trimis la o manastire budista pentru a deveni calugar novice. In Myanmar, multi parinti incearca sa-si trimita fiii intr-o manastire budista, considerand ca e o mare onoare in a servi in felul acesta.

Cand am implinit 19 ani si 3 luni (in 1977), am devenit calugar obisnuit. Calugarul senior de la manastirea mea mi-a dat un nou nume budist, acesta fiind obiceiul in tara noastra. El era cel mai faimos calugar budist din tot Myanmar-ul. Citeşte mai departe;

 

Întrebări pentru neoprotestanți

 

Mitropolitul Augustin de Florina - despre erezia iehoviştilor

IEHOVIŞTII, Fragment din Enciclica Episcopală nr. 72 din 7.02.1969

A apărut un pericol. Un pericol mare. Un pericol duhovnicesc. Un pericol care ameninţă fiinţa noastră morală, religioasă, dar şi naţională. Iar acest pericol provine de la o erezie, care este cea mai înfricoşătoare şi mai periculoasă din toate ereziile, cu care s-a confruntat Biserica de la întemeierea ei până astăzi. Această erezie este erezia iehoviştilor (hiliaştilor) sau – aşa cum îşi zic de obicei, a Martorilor lui Iehova…

Ce învaţă iehoviştii? Învăţă lucruri groaznice şi blasfemiatoare, lucruri faţă de care oricine trebuie să-şi astupe urechile, ca să nu le audă. Iehoviştii învaţă contrar acelora pe care le învaţă creştinismul. Pentru că aceşti eretici în primul şi în primul rând neagă fundamentul credinţei creştine. Iar fundamentul credinţei noastre este adevărul că Hristos nu este un simplu om, ci este şi Dumnezeu, Care a plecat cerurile şi S-a coborât aici pe pământ şi a purtat trup şi S-a făcut Om, ca să ne mântuiască. Citeşte mai departe;

 

Pr. Constantin Necula la penticostalii din Beiuş, în Duminica Ortodoxiei

 
Moldova Creştină 2009-2011